Через низький рівень фінансової грамотності люди не розуміють, як правильно розпоряджатися грошима, створювати заощадження та планувати великі покупки. 84% покупців роблять імпульсивні покупки, а понад 40% витрачають на шопінг більшу суму, ніж планували.
Як у новому 2025 році правильно накопичити певну суму на здійснення мрії ексклюзивно для 44.ua розповіла експертка та спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель.
Одна з головних причин, чому люди не досягають фінансових цілей – відсутність дисципліни. Навіть маючи стабільний дохід та бажання заощаджувати, без систематичного відкладання грошей досягти мети неможливо.
“Люди ставляться до фінансової дисципліни, як до чогось складного і нестерпного, – стверджує Єлєна Шепель. – Усвідомивши, що на той же автомобіль доведеться відкладати щомісяця протягом двох років, вони не готові навіть братися за цю справу”.
Наприклад, в США звичайна практика – жити від зарплати до зарплати та використовувати кредити для задоволення споживацьких потреб. Цьому сприяють реклама та маркетинг, які формують споживацьку культуру з її "штучними" потребами.
“Важко почати відкладати гроші на автомобіль, якщо немає чіткого розуміння скільки він коштує, яка модель вам потрібна та в якій комплектації. Без цієї інформації неможливо створити фінансовий план та зрозуміти, скільки грошей потрібно відкладати щомісяця, щоб за бажаний вами термін купити авто”, – пояснює експертка.
Порада перша: прокачуйте навичку накопичувати
Для формування будь-якої корисної навички потрібен час. А новий рік – це саме час навчитися чомусь новому, досі неосяжному для вас. Тому сприймайте звичку накопичувати гроші, як м’яз, який потрібно прокачувати. Тоді гра в довгу стане легшою. Людям, які починають відкладати 10 відсотків зі своїх доходів, я рекомендую тримати фокус уваги не на сумі, яку вже вдалось заощадити, а на формуванні і зміцненні звички. Фокусуйтесь на тренуванні.
Порада друга: дивіться на дисципліну по-новому
Раджу дивитись на дисципліну, як на вірність своїй цілі. Якщо ви сформували важливу фінансову ціль – купити квартиру або автомобіль – сприймайте дисципліну, як друга чи подружку, які допоможуть вам досягти мети. Ми хочемо, щоб нам були вірними партнери, батьки, діти, друзі та колеги, а самі іноді не виконуємо обіцянок, які дали самі собі. В новому році – будьте вірними власній дисципліні!
Порада третя: під кожне накопичення – конкретна ціль
Якщо ви накопичуєте кошти на купівлю нового смартфона – придумайте для банки чи конверта у своєму банкінгу класну назву, яка буде вас мотивувати. Якщо зберігаєте готівку у фізичному конверті – додайте візуалізацію. Роздрукуйте фото тієї моделі смартфона, який вам до вподоби.
Коли ви будете класти гроші до конверта, візуально будете підкріплювати своє бажання досягти мети. Ваша психіка буде розуміти, навіщо це все. У мобільному додатку можна налаштувати опцію, коли певний відсоток з кожної суми, яка заходить на вашу карту, буде автоматично перераховуватись в конкретне місце, де ви збираєте кошти.
Порада четверта: під різні цілі – окремі рахунки
Якщо ви накопичуєте на кілька фінансових цілей одночасно – раджу створити для кожної окремий рахунок, банку чи конверт. Так вам буде легше відслідковувати свій прогрес. Не потрібно буде робити додаткові розрахунки, щоб зрозуміти, скільки часу залишилось до реалізації мети.
Порада п’ята: накопичуйте в іноземних валютах
Гроші на середні та довготермінові цілі краще зберігати в іноземних валютах. Американські долари, євро, фунти стерлінгів, єни – підійдуть всі варіанти. Якщо вам потрібно назбирати $20 тисяч для купівлі авто – збирайте в доларах.
Якщо збираєте на подорож Європою – накопичуйте в євро. Тобто купуйте ту валюту, яка вам знадобиться. Не чекайте поки збереться значна сума, щоб купити відразу $500. Назбирали на $50 – пішли й купили. Не намагайтесь гратись з курсом, не ускладнюйте собі процес накопичення.
Порада шоста: хваліть себе за прогрес
Обов’язково відстежуйте прогрес накопичення грошей і хваліть себе за виконану роботу. Десь після екватору, коли людина назбирає половину потрібної суми, відбувається процес психологічної просадки. Людина втрачає інтерес до накопичення і думає: “Я так довго збираю ці кошти… Коли вже назбираю потрібну суму?”. В цей момент дуже хочеться залишити це заняття. Але важливо не зливатися, а продовжувати накопичувати. Отже, хваліть себе.
Раніше експертка назвала 7 кроків, як гуманітарію навчитися вести фінансовий облік.
Підписуйтеся на наш Telegram-канал “Головні новини Києва – 44.ua”, щоб отримувати актуальну інформацію про події в столиці.
Джерело: 44.ua