Про це пише “Телеграф”.
Що таке девіаційна вежа і як вона з’явилась у Києві
Девіаційна вежа – це об’єкт, за яким судна звіряють свої компаси. Вона з’явилася на Дніпрі у 1983 році. Спочатку вежу звели на місці, де зараз розташований Південний міст. Але потім, коли почали будівництво мосту, її перенесли вниз по річці, дещо південніше.
Тільки перенесення цієї споруди коштувало 2 мільйони радянських рублів, а на той час це були величезні кошти. Отже, ця споруда має важливе значення.
Вежа має циліндричну форму. На її стінах закріплені металеві троси і сходи, а на верхівці знаходиться технічна конструкція з металу. Уся інша частина вежі виконана з монолітного бетону, оскільки це дуже важливо для точності її роботи.
Навіщо потрібна девіаційна вежа
Девіаційна вежа, або пал — місце, де моряки налаштовують корабельні компаси. Кожне судно зобов’язане щорічно усувати похибки в роботі свого магнітного компаса, а оскільки Київ розташований на стику двох водосховищ, то будь-яка помилка в навігації може призвести до трагічних наслідків.
Навіть ті кораблі, які оснащені за останнім словом техніки, зобов’язані проходити цю процедуру. Адже електроніка банально може вийти з ладу, а класичний компас ніколи не підведе. Однак компаси, з цілої низки причин, мають властивість з часом збиватися. Тому їх потрібно періодично налаштовувати й усувати похибку, яка називається магнітною девіацією. Саме для цих цілей і призначена Девіаційна вежа.
Існує регламент, згідно з яким кожен корабель повинен раз на рік пройти процедуру налаштування компаса на девіаційній вежі й отримати відповідну довідку, що дає право експлуатації судна.
Як відбувається налаштування компаса судна біля девіаційної вежі
Налаштування компаса судна відбувається так: за допомогою спеціального обладнання девіатор звіряє показання компаса з координатами вежі та налаштовує його на правильні показники в разі відхилень.
Після цього девіатор виписує судну довідку і ставить “мокру печатку” — без цього документа корабель у плавання вирушити права не має. Зараз у Києві залишився лише один фахівець-девіатор, а на всю Україну їх навряд чи набереться з десяток.
Де знаходиться девіаційна вежа у Києві
Об’єкт розташований посеред Дніпра, між Осокорками та Жуковим островом. Побачити вежу можна з берега: вулиця Набережно-Корчуватська, 90 (правий берег) та вулиця Садова, 86 (лівий берег).
До вежі також можна підпливти на човні та роздивитися її зблизька.
Читайте також: Бессарабському ринку вже 112 років – куди зник барельєф захисника Києва Архангела Михаїла з будівлі та інші цікаві факти з історії культового місця
Нагадаємо, дослідники назвали найпоширеніше прізвище серед киян, яке мають понад 100 тисяч українців.
Сообщение Кругла вежа посеред Дніпра у Києві: коли з’явилась таємнича споруда і навіщо вона появились сначала на Великий Київ.