Середа, 26 Березня, 2025

Підвищення тарифів на перевезення нічого не дасть, тому що УЗ застаріла та неефективна, – експерт

Дата:

В уряді розглядається ініціатива державного монополіста "Укрзалізниці" щодо підвищення тарифів на вантажні перевезення. Але, без змін у самій компанії, яка наразі є морально застарілою, та закриття "чорних фінансових дірок", підвищення тарифу нічого не дасть – крім збитків для бізнесу та оборони України.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на "Економічну правду".

"На думку експерта ринку логістики Юрія Щукліна, технологічна відсталість "Укрзалізниці" підриває ефективність усіх залежних від залізничної логістики виробників України, а після підвищення тарифу коштуватиме бізнесу 36 млрд грн додаткових витрат. Ця сума складається з 26 млрд грн для компенсації операційних витрат монополії та 10 млрд грн, які бізнеси змушені витрачати на взаємодію із застарілою бізнес-моделлю державної компанії", – вказує видання.

За словами Щукліна, УЗ використовує застарілі методи управління перевезеннями: ручне керування, паперову документацію, а рішення ухвалюються на "довгих нарадах". Це призводить до підвищення її витрат та зростання тарифів. Президент ОП Укрметалургпром Олександр Каленков у своєму коментарі для видання основною проблемою УЗ назвав значну частку постійних витрат, яка не залежить від обсягів перевезень. Тобто, навіть при падінні товарообігу компанія має майже ті самі витрати, що впливає на її прибутковість.

"Основна бюджетна діра монополіста – перехресне субсидування збиткових пасажирських перевезень коштом надприбуткових вантажних. Каленков вважає, що на всіх користувачів вантажних перевезень накладений додатковий "податок", який покриває збитки компанії. "Це ненормальна ситуація", – додає він", – пише ЕП.

Однією з ініціатив може стати позбавлення "Укрзалізниці" державної монополії на використання залізничної тяги, кажуть експерти. Це дасть можливість іншим компаніям конкурувати у вантажних та пасажирських перевезеннях, що мотивуватиме покращувати та здешевлювати діяльність.

"Щоб у приватних залізничних операторів була фінансова мотивація обслуговувати збиткові пасажирські маршрути, можна взяти приклад з ЄС, де працює механізм зобов’язань з надання суспільних послуг (PSO). Його застосовують до маршрутів, які збиткові у вільному ринку, але соціально важливі. Держава через конкурсний тендер надає субсидію на такі маршрути, а найдешевший перевізник має забезпечувати послугу із встановленою частотою рейсів, тарифів та якості обслуговування", – вказує ЕП.

Як відомо, "Укрзалізниця" у минулому році отримала 102,9 млрд грн чистого доходу, і увійшла до десятки найдохідніших компаній України. При цьому за перші півроку компанія отримала прибуток у розмірі 3,1 млрд грн, а вже у другому півріччі – збиток у 2,7 мільярдів, і заявила, що ініціює підвищення тарифів на вантажні перевезення на 37%, щоб вирішити свої проблеми зі збитками.

Натомість учасники ринку та експерти заявили, що ці збитки – наслідок неефективного управління, і порекомендували УЗ нарешті вирішити питання з корупцією та квитковою мафією. Якщо ж УЗ продовжить підвищувати тарифи на вантажі, які лишаються основою її дохідності, компанія отримає ще більше збитків, тому що експортери перейдуть на автотранспорт.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Свіжі новини

До Києва приїхали міністри Норвегії

0
Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде прибув з візитом до Києва 26 березня. З ним також приїхала міністерка з праці та інтеграції Тоньє...

Карта бойових дій в Україні станом на 26 березня 2025 року

0
За минулу добу відбулося 183 боєзіткнення. Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися в глибину нашої території, завдаючи йому ефективного вогневого ураження,...

Поділитися:

Популярне

Новини
Актуальні

Утримання пасажирських перевезеннь УЗ за рахунок бізнесу спричинить колапс у наступні роки, – експерт

Стратегія, за якою збитки від пасажирських перевезень "Укразалізниця" покриває...

Курси валют в Україні будуть розраховуватися по-новому

Національний банк змінив підходи до визначення переліку валют, до...

“Сталевий фронт” Ахметова почав виробництво захисту для БТР Stryker

"Метінвест" в межах ініціативи "Сталевий фронт Ріната Ахметова" розпочав...

В Україні можуть з’явитися банки нового типу: що ухвалила Рада

Верховна Рада схвалила за основу проєкт закону щодо розвитку...