Середа, 18 Червня, 2025

В “Укрпромзовнішекспертизі” оцінили наслідки підвищення вантажного тарифу УЗ

Дата:

Ініціатива "Укрзалізниці" щодо підвищення тарифів на вантажні перевезення на 37% може призвести до зниження українського ВВП на 1,18% або 95,8 млрд грн, та скорочення експорту майже на 3% або 97,8 млрд грн. Такі результати показало дослідження ДП "Укрпромзовнішекспертиза".

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на GMK Center.

З урахуванням частки інфраструктурної складової у залізничному тарифі, її збільшення на 37% призведе до зростання вартості залізничних вантажоперевезень різних видів продукції на 26-31%.

Окрім того, індексація тарифів УЗ спричинить зменшення обсягів перевезень на 27 млн т на рік та зниження виробництва на 23 млн т різної продукції. Серед секторів економіки найбільше скорочення обсягів виробництва буде у добуванні металевих руд (-5,38%, або -30,8 млрд грн) та металургії (-6,9%, або -63,6 млрд грн). Значним буде падіння випуску продукції й у торгівлі (-0,96%, або -21,5 млрд грн) та транспорті (-1,02%, або -10,0 млрд грн).

За оцінками "Укрпромзовнішекспертизи", найбільше постраждають металургія (-6,9%), гірничодобувна промисловість (-5,3%) та виробництво будматеріалів (-4,2%). Зокрема, це стосується вугілля (постачання на ТЕС), залізорудної сировини (постачання на меткомбінати), мінбудматеріалів та цементу (міжрегіональні перевезення), а також експортних перевезень.

Через зростання тарифів українські виробники, за можливості, переорієнтуються на автотранспорт, однак для основної частини продукції залізниця є безальтернативною, або її замінність обмежена – альтернатива підходить для перевезень зерна, лісоматеріалів і нафтопродуктів. Своєю чергою перехід бізнесу на автотранспорт створить додаткове навантаження на логістичну інфраструктуру країни.

Експерти пропонують розглянути альтернативні варіанти компенсації збитків, зокрема державну субсидію, продаж непрофільних активів або перегляд податкового навантаження, щоб зменшити негативний вплив на економіку.

Як відомо, заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка заявив, що Україна працює над оновленням національної Експортної стратегії, і що йдеться про нарощування експорту до 77 млрд доларів.

У свою чергу президент Українського комітету Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine) Володимир Щелкунов заявив, що для такого зростання виробництва мають бути заморожені тарифи держмонополій на електроенергію, газ та залізничні перевезення. Адже якщо підприємства втратять конкурентні переваги, це призведе до скорочення виробництва, закриття підприємств і втрати податкових надходжень.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Свіжі новини

Нічна атака на Україну: як на російський обстріл відреагували в США

0
В ніч на 17 червня російська армія здійснила масштабну комбіновану атаку на Україну. В США відреагували на обстріл з боку РФ. Про це повідомляє...

Окупанти просунулися біля 3 населених пунктів на Сумщині та Донеччині –...

0
Російські війська досягли часткового успіху, просунувшись біля Юнаківки, Мирного та Зорі. Оновлені дані аналітиків DeepState показують зміни на лінії фронту в Сумській та Донецькій...

Поділитися:

Популярне

Новини
Актуальні

Цього року “Запоріжсталь” інвестує більше мільярда гривень у капітальні ремонти

Згідно з щорічною програмою капітальних інвестицій, "Запоріжсталь" компанії "Метінвест"...

УЗ порушує антимонопольне законодавство та втручається в роботу ринків, – експерт

Намагання "Укрзалізниці" ввести так звані диференційовані підвищуючі коефіцієнти до...

Зростання доходів українців різко уповільнилося: у чому причина

Номінальні доходи населення зростають передусім завдяки підвищенню зарплат в...