Понеділок, 28 Квітня, 2025

Війни в Україні недостатньо: в ЄС шукають спосіб розірвати газові контракти з Москвою

Дата:

Брюссель вивчає правові варіанти, які дозволили б європейським компаніям розірвати довгострокові газові контракти з Росією, не виплачуючи Москві величезні штрафи.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Financial Times.

Європейська комісія вивчає контракти і можливість оголошення форс-мажору. Використання війни Росії проти України для форс-мажору може бути юридично недостатнім, сказав один чиновник ЄС.

Постачання трубопровідного газу з території РФ до Європи різко скоротилися після початку війни, проте обсяги російського скрапленого природного газу СПГ швидко зросли за останні три роки.

Юристи Єврокомісії вивчають правові варіанти в рамках дорожньої карти того, як блок позбудеться російського викопного палива до 2027 року. План з'явився в критичний момент для ЄС, оскільки він також намагається представити енергетичну угоду США для протидії тарифному режиму президента Дональда Трампа.

За даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря, ЄС заплатив Росії 21,9 млрд євро за нафту і газ у період з лютого 2024 року по лютий 2025 року.

Контракти на скраплений газ

На відміну від російського вугілля, газ не підпадав під заборону на імпорт, тоді як ЄС заборонив 90% імпорту нафти з Москви. Імпорт газу, що поставляється країною, збільшився приблизно на 60% за останні три роки, але загальний обсяг експорту російського газу в блок, як і раніше, залишається найнижчим із 2022 року.

Порти Франції, Іспанії та Бельгії є основними імпортними вузлами для російського СПГ. Завод "Ямал СПГ", як і раніше, має контракти з деякими з найбільших енергетичних компаній, включно з Shell і Naturgy.

Аналітичний центр Bruegel з Брюсселя цього місяця виступив на користь тарифів, а не повної заборони на імпорт російського газу, зазначивши, що перший варіант принесе дохід ЄС і змусить російських постачальників знизити ціни, щоб залишатися конкурентоспроможними. На відміну від санкцій, для схвалення тарифів потрібна лише підтримка більшості держав-членів ЄС.

"Терміново необхідний ефективний загальний інструмент щодо імпорту російського газу, оскільки в іншому випадку Росія може знову використати (перспективу) вибіркових поставок газу для розпалювання глибоких розбіжностей між державами-членами", – написали вони.

Нагадаємо, Європейська комісія оголосить детальну стратегію щодо поетапної відмови від імпорту російської нафти і газу 6 травня. ЄС пообіцяв відмовитися від російського викопного палива до 2027 року у відповідь на вторгнення Москви в Україну у 2022 році, проте "дорожньої карти" того, як це зробити, поки що не було.

Свіжі новини

Продати квартиру і не втратити до 25%: як вигідно укласти угоду...

0
Продаж квартири у 2025 році може не тільки принести прибуток, а й з'їсти до чверті її вартості. Як уникнути зайвих витрат та скористуватись пільгами...

Росія атакує «шахедами» Україну: де існує ризик ударів

0
В ніч на 28 квітня окупанти здійснили запуск ударних дронів «шахед» у напрямку України. У багатьох областях було оголошено повітряну тривогу. Про це повідомляє...

Поділитися:

Популярне

Новини
Актуальні

Новий реєстр НБУ вплине на доступ до кредитів і кар’єрні перспективи

Національний банк України завершує розробку законопроєкту щодо платіжної дисципліни....

Одна з головних експортних галузей України на межі краху через тарифи держмонополій, – GMK Center

Залізорудна галузь України, один із головних наповнювачів держбюджету, опинилася...

Продати квартиру і не втратити до 25%: як вигідно укласти угоду у 2025 році

Продаж квартири у 2025 році може не тільки принести...