Технології та наука Від печерних ведмедів до римського святилища: неочікуване відкриття у іспанській печері (фото)
![печера римляни, печера, монета, Іспанія, малюнки, історія, археологи, дослідження, археологія, малюнки, ритуали, кераміка](https://focus.ua/static/storage/thumbs/920x465/1/1c/65837a83-7d5915918f511eb0379c53a69ab251c1.webp?v=1231_1)
Досліджуючи печеру на сході Іспанії, археологи виявили римське святилище, якому близько 1900 років. Окрім цього, вчені задокументували понад 110 наскельних малюнків, яким 24 000 років.
Related video
Археологи, які досліджують затоплену печеру Кова де ле Донес на сході Іспанії, виявили докази римської присутності та ритуального використання, яким майже 1900 років. Знахідки, серед яких монета часів правління імператора Клавдія та низка стародавніх написів, свідчать про те, що це місце мало духовне значення для його відвідувачів, пише Live Science.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Під час дослідження вчені помітили монету, затиснуту у вузькій щілині між сталактитом і стелею печери. Подальший аналіз показав, що це — артефакт римської епохи, викарбуваний за часів правління Клавдія між 41 і 54 роками нашої ери. Розташування монети вказує на те, що її, ймовірно, залишили як підношення.
Окрім монети, команда задокументувала 15 написів, викарбуваних на стінах печери, які могли залишити мешканці Піренейського півострова в римський період. Хоча їхнє точне значення невизначене, сукупність цих знахідок вказує на те, що печера вважалася святилищем.
Відоме як Кова де ле Донес, що перекладається з каталонської як "жіноча печера", це місце було центром людської діяльності протягом тисячоліть. Під час попередніх розкопок вдалося виявити кераміку залізного віку та доісторичні наскальні малюнки, зокрема зображення голови ауроки та оленя.
Нещодавнє дослідження каталогізувало понад 110 малюнків у печері. Сліди від кігтів печерного ведмедя (Ursus spelaeus), залишені в один період із деякими малюнками, свідчать про те, що зображенням понад 24 000 років, оскільки приблизно в цей час печерні ведмеді вимерли в Європі.
Останні знахідки підкріплюють ідею про те, що в печері відбувалися ритуали протягом різних історичних періодів. Римські написи виявлені приблизно за 200 метрів від входу у величезній камері, що сягає 500 метрів у глибину.
Важливо Торгували ладаном та людьми: ізраїльські археологи зробили неочікуване відкриття (фото)
Попри ці відкриття, більша частина печери залишається недослідженою. Археологи сподіваються, що в найближчі роки виявлять додаткові сліди присутності стародавніх людей, а також планують продовжити дослідження великої кількості доісторичних творів мистецтва на цьому місці.
Раніше Фокус писав про неочікуване відкриття загадкового народу, зокрема про стародавню споруду, що має кругову цегляну кладку у вигляді свастики.
Також ми розповідали про 4500-річне кладовище в Німеччині. Досліджуючи поховання, вчені виявили могили воїнів, які напрочуд добре збереглися.